Hrad Točník

Hrad Točník se nachází ve Středočeském kraji 2 km severně od města Žebrák, v okrese Beroun. Vlastní dějiny hradu Točníku začínají koncem 14. století, hrad založil Václav IV. syn císaře a krále Karla IV. Točník je nyní je ve vlastnictví státu a jeho správu zajišťuje Národní památkový ústav. Hrad je přístupný veřejnosti. Hrad je chráněn jako kulturní památka a spolu se zříceninou hradu Žebrák. Každoročně se na hradě koná akce Ve znamení kalicha, Hrady.cz a Pohádkový hrad.
Ve znamení kalicha
Dobová středověká akce, na které vás pobaví tanečníci, hudebníci, kejklíři, sokolníci, kat a šermíři. Nechybí ani dětské rytířské hry, dobové tržiště a samozřejmě spoustu jídla a pití.
Akce se koná vždy první víkend v červenci, letos je to 4.-5.7. 2020 od 10 do 18 hodin
Já jsem na hradě strávila asi 3 víkendy s přáteli nejen kejklíři. Jezdila jsem sem na hrad Točník vypomáhat na akci Pohádkový hrad, která je především pro školy. Hrad Točník je nádherný a je z něj vidět široko do krajiny, milovala jsem zde nádherné západy slunce. V paměti mi utkvěly pohledy na noční krajinu. Pod hradem se nachází i jezírko, ze kterého se na hrad čerpala voda a v hradním příkopu můžete navštívit i zdejší medvědy Agátu a Martina a projít si medvědí stezku s úkoly. A pár km pod hradem Točníkem se nachází dříve obranný hrad Žebrák, na němž jsem také byla a o kterém zde také v budoucnu najdete článek. Návštěvu hradu určitě doporučuji.
Točník ve Filmu:
Např. můj velmi oblíbený historický film Hlas pro římského krále nebo Bathory, Jménem krále, pohádka O perlové panně atd.

Pověsti
Ryby, kachny a ztracené duše
Podle starých místních legend byly v jezírku lapeny duše lidí zavražděných králem Václavem. Měly prý podobu malých hbitých chlupatých černých ryb, kachen plujících po temné hladině nebo za měsíčních nocí z vody stoupajících hrozivých mlžných přízraků. Jedna z kachen měla být ozdobena červeně zbarveným proužkem kolem krku. O té, držící se smutně a tiše stranou od ostatních se říkalo, že je to králova milenka, zavražděná Václavem při jednom jeho záchvatu zuřivosti a hozená s těžkým kamenem ke dnu kalných vod. Povídalo se, že král tajně po nocích pořádal u jezírka divoké mejdany a tajemné rituály. Podivné poznámky a obrázky v dochovalé Václavově osobní bibli by tomu nasvědčovaly. Král je na kresbách omýván polonahými lazebnicemi a doprovázen nadpřirozenými bytostmi. I královská knihovna potvrzuje Václavův zájem o magii, přírodní vědy, astrologii, démonologii i lékařství. Byl to zřejmě složitý člověk mnoha tváří i zájmů a stavbu svého sídla tomu jistě přizpůsobil.
Povídá se například, že je zde ukryt poklad, který hlídá Bílá paní. Poklad se má prý skrývat pod krucifixem na zdi paláce. Podle jiné pověsti sem v roce 1600 zavítal císař Rudolf II. Protože se doslechl, že tu straší, tak se na hrad bál vstoupit. Ale nakonec musel zůstat, neboť královské kočáry nešlo na úzké cestě otočit. A byl zde například vězněn alchymista a nejvyšší komorník císaře Rudolfa II. Jeroným Makjovský z Makové. To proto, že ukradl důležité listiny.
Otevírací doba a vstupné
Hrad je otevřen od 1.3. do 31.10. většinou od 10 hodin a nelze zde platit kartou. Prohlídku si můžete zvolit buď s průvodcem nebo jít bez něj.
- Dospělí 110 Kč
- Děti do 6 let zdarma
- Mládež do 18 let 80 Kč
- Rodinné (2 dospělí + 1-3 děti do 15 let) 290 Kč
- Senioři nad 65 let 80 Kč
- ZTP + ZTP/P zdarma
Jak a kudy na hrad?
AUTO: Autem se dostanete až pod hrad, kde je pod kopcem placené parkoviště, to je vzdálené od hradu necelý 1 km. Od Prahy po dálnici D5 směr Plzeň výjezdem č.34 směr Hořovice (4km)
BUS: Ve stejnojmenné vesnici je zastávka Točník, odtud už se pak dáte pěšky až na hrad, zastávka je od hradu vzdálena zhruba 1 km
VLAK: trať (Praha) Beroun - Plzeň, ale jinak je Točník vlakem téměř nedostupný
Tipy na výlet
Dále se můžete odsud vydat na hrad Krakovec nebo do Zbiroha
